Котелевський район (центр смт Котельва) знаходиться у зоні лісостепу у північно-східній частині Полтавської області, між 49º 51´´ і 50º 00´´ північної широти та 32º 32´´ і 34º 58´´ східної довготи. Площа 0,9 тисячі квадратних кілометрів. Межує на півночі з Охтирським районом Сумської області та на сході – з Краснокутським районом Харківської області, а на південному сході, півдні і заході – з Чутівським, Диканським, Полтавським, Зіньківським районами Полтавської області. Район утворений 23 серпня 1939 року.

 В районі 39 населених пунктів (1 селище, 38 сіл), які підпорядковані селищній і 9 сільським радам. Центр – селище міського типу Котельва, розташоване на відстані 65 км від Полтави і 35 км від найближчої залізничної станції в м. Охтирці. Через районний центр проходить автомобільна дорога державного значення Суми – Полтава – Олександрія. Найбільші села району: Велика Рублівка, Деревки, Милорадово, Більськ.

Населення: 23236 осіб (переважно сільське). В тому числі українців – 96%, росіян – 2,9%, білорусів – 0,4% та інших національностей – 0,5%.

За характером рельєфу це рівнина, розділена долинами річок, ярами та балками. Абсолютні відмітки її коливаються в межах 95-187 метрів (Котельва знаходиться над рівнем моря 105-115м). Клімат помірно континентальний. Вітри переважають східні та помірно-східні. Середньорічна температура повітря – 7,2 градуса за шкалою Цельсія. У січні температура складає -7 -8º С, у липні  +20-25º С. Грунт промерзає на 0,7-0,8 метра, але в окремі зими на 1,3-1,5 метра. Середньорічна сума опадів коливається в межах 476-516 мм. В останні роки значних повеней не буває.

На території району є значні родовища пісок, глина, нафта, газ і торф. На території Микілківської сільської ради відкрито запаси мінеральних вод.

Через Котелевщину протікають річки: Ворскла, Мерла, Котельва, Котелевка (Лопухувата), Орішнє, Трюханівка та пересихаючі річечки і струмки Кайдашка, Рудка (Курячий брід), Кустовиця, Ковжижа. За кількістю озер  і степових блюдець Котелевський район один із найбагатших у області, особливо території СВК «Маяк», «Дружба», «Батьківщина», «Промінь». Але за останні десятиріччя в результаті осушувальних робіт в заплаві річки Мерла, урочищах В’юнне, Городові луки та інтенсивного розорювання площа водного дзеркала помітно скоротилась. У районі є два ставки, шлюзрегулятор на річці Ворскла. Болота практично зникли. Примисловий вилов риби відсутній.

Ліси займають 16,6 тис. га, переважають хвойні породи. Основні лісокультури: сосна, дуб, липа, клен, вільха, ясен. З кущових: ліщина, глід, шипшина, терен.  У лісах, степах живуть такі звірі: лосі, козулі, дикі свині, вовки, лисиці, зайці, єнотовидні собаки, бобри. Водяться птахи: лелеки, журавлі, качки, сірі чаплі, перепілки, дятли, соловейки, шпаки, щиглики, ластівки, синиці, горобці, граки, сойки, снігурі та інші.

Площа сільгоспугідь – 56,7 тис. га, в тому числі ріллі – 45,2 тис. га, сіножатей і пасовищ – 10,7 тис. га. У районі 20 заказників, заповідних урочищ, пам’яток природи загальною площею 1715 гектарів. Серед них пам’ятка лісо-паркового мистецтва республіканського значення – Ковпаківський лісопарк в його основі – сосни, посаджені під керівництвом Сидора Артемовича Ковпака, двічі Героя Радянського Союзу, який в роки Великої Вітчизняної війни став прославленим командиром партизанів, а також заповідні об’єкти місцевого значення: Борівський та Воронянський заказники, заказники Дубове, Руднянський та інші. Площа лісів та лісосмуг складає 16,9 тис. гектари, що становить 21% загальної площі району. Це один із найвищих показників в області і Україні. Переважають сосна, дуб, липа, клен, береза, осика.

На землях Котелевщини створено 22 об’єкти заповідного фонду загальнодержавного і місцевого значення розміром 1840 гектарів, що становить 2,3 відсотка загальної площі району.